Yhteystiedot

Kirjaamon tiedot

Postiosoite:

PPSHP

Asiakirjahallinto
Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialueen kirjaamo
PL 10
90029 OYS

Sähköpostiosoite: hyvinvointialue.kirjaamo@ppshp.fi

Puhelinnumero: 08 315 6126

Laskutustiedot

Y-tunnus 3221326-2

Päätöksenteko #

Aluevaltuuston puheenjohtaja  Kai Pajala kai.pajala (a) taidegalleriapajala.fi

Varapuheenjohtajisto
Juha Hänninen juha.hanninen (a) ouka.fi
Anu Plaketti
anu.plaketti (a) lh.muhos.fi
Olli Kohonen olli.kohonen (a) ouka.fi

Aluevaltuuston kokoonpano

Puheenjohtaja Tapani Tölli tapani.o.tolli (a) gmail.com

Varapuheenjohtaja Paavo Koho paavo.koho (a) ouka.fi

vt. sihteeri, konsernipalveluiden johtaja Jouko Luukkonen jouko.luukkonen (a) popsote.fi

Jäsenet
Niilo Keränen
Liisa Kylmänen
Eija-Riitta Niinikoski 
Anneli Näppä
Matti Soronen
Matti Honkala
Maarit Matinolli
Pirjo Sirviö
Anu Mattila
Anne Huotari
Esa Aalto

Varajäsenet

Jukka Tikanmäki
Hemmo Heiskanen
Anni-Inkeri Törmänen
Kaisa Louet
Sinikka Parttimaa
Markus Jaatinen
Pauliina Valkovirta
Matti Heikkinen
Pekka Simonen
Maire Mäki
Jani Törmi
Tarja Ollanketo
Susa Vikeväkorva

Niilo Keränen aloittaa varsinaisena jäsenenä, puolivälissä kautta Hemmo tulee Niilon sijaan varsinaiseksi jäseneksi. Niilo Keränen päättää 30.9.2023 ja Hemmo Heiskanen aloittaa 1.10.2023.

Toimielinten, luottamushenkilöiden ja johtavien viranhaltijoiden haku (ppshp.fi)

puheenjohtaja Kirsti Ylitalo-Katajisto
hyvinvointijohtaja, Oulun kaupunki
kirsti.ylitalo-katajisto(a)ouka.fi

sihteeri Jouko Luukkonen
jouko.luukkonen(a)popsote.fi

Sote-ryhmän jäsenet

Työnantajan edustajat

Ilkka Luoma
ilkka.luoma@ppshp.fi

Kirsti Ylitalo-Katajisto
kirsti.ylitalo-katajisto@ouka.fi

Juha Jääskeläinen
juha.jaaskelainen@ppshp.fi

Mikko Weissenfelt
mikko.weissenfelt@ras.fi

Mari Saari-Somero
mari.saari-somero@kalajoki.fi

Anu Vuorinen
anu.vuorinen@oulunkaari.com

Tanja Koski
tanja.koski@liminka.fi

Mika Haverinen
mika.haverinen@ouka.fi

Tuula Virsiheimo, tekninen sihteeri
tuula.virsiheimo@ppshp.fi

Henkilöstön edustajat

Julkisen alan unioni JAU

Johanna Hietanen
johanna.hietanen@kempele.fi

Marja-Liisa Junes
marja-liisa.junes@oulunkaari.com

Raili Nieminen
raili.nieminen@ppshp.fi

Seppo Arvola
seppo.arvola@oulunkaari.com

Julkisalan koulutettujen neuvottelujärjestö JUKO

Pekka Niemelä
pekka.niemela@ouka.fi

Raija Niemelä
raija.niemela@ppshp.fi

Lauri Sarviaho
lauri.sarviaho@ouka.fi

Pertti Henttu
pertti.henttu@ppshp.fi

Sosiaali- ja terveysalan neuvottelujärjestö Sote ry

Mervi Lesonen
mervi.lesonen@superliitto.fi

Pirjo Riehunkangas
pirjo.riehunkangas@ppshp.fi

Nina Pulkkinen
nina.pulkkinen@tehy.fi

Eeva Honkanen
eeva.honkanen@oulunkaari.com

Edustajilla on henkilökohtainen varajäsen.

Puheenjohtajana toimii tällä hetkellä Nina Pulkkinen kesäkuun 2022 loppuun asti. Puheenjohtajuus vaihtuu puolivuosittain työnantajan ja henkilöstön edustajien kesken.

hyvinvointialuejohtaja Ilkka Luoma
ilkka.luoma(a)ppshp.fi

sosiaali- ja terveydenhuollon järjestämisjohtaja Kirsti Ylitalo-Katajisto
kirsti.ylitalo-katajisto (a) ouka.fi

konsernipalveluiden johtaja Jouko Luukkonen
jouko.luukkonen(a)popsote.fi

yliopistosairaalan johtaja, yliopistollisen sairaalan tehtäväalue, Miia Turpeinen
miia.turpeinen (a)ppshp.fi

sosiaalijohtaja, sosiaalityön tehtäväalue, Leena Pimperi-Koivisto
leena.pimperi-koivisto (a) oulunkaari.com

johtajaylilääkäri, lääketieteen tehtäväalue, Terhi Nevala
terhi.nevala (a) ppshp.fi

johtajaylihoitaja, hoitotyön ja -tieteen tehtäväalue, Merja Meriläinen
merja.merilainen (a) ppshp.fi

toimialuejohtaja, perhe- ja sosiaalipalvelut, OYS-psykiatria, Leena Mämmi-Laukka
leena.mammi-laukka (a) oulunkaari.com

toimialuejohtaja, terveyden- ja sairaanhoidon palvelut, Päivi Peltokorpi
paivi.peltokorpi (a) kalajoki.fi

toimialuejohtaja, ikäihmisten palvelut, Mervi Koski
mervi.koski (a) ouka.fi

toimialuejohtaja, vammaispalvelut, Päivi Lauri
paivi.lauri (a) ppshp.fi

toimialuejohtaja, OYS-sairaala- ja ensihoidon palvelut, Päivi Laurila
paivi.laurila (a) ppshp.fi

toimialuejohtaja, kuntoutuspalvelut, Kaj Sundqvist
kaj.sundqvist (a) ppshp.fi

toimialuejohtaja, sairaanhoidolliset palvelut, Jaakko Niinimäki
jaakko.niinimaki (a) ppshp.fi

pelastusjohtaja Petteri Jokelainen
petteri.jokelainen (a) jokipelastus.fi

Väliaikaishallinto – vastuuvalmistelijat

toimistosihteeri Satu Nevatalo
satu.nevatalo(a)ppshp.fi

Sote-järjestäminen #

Sote-järjestämisen vastuuvalmistelija
Kirsti Ylitalo-Katajisto
kirsti.ylitalo-katajisto (a) ouka.fi

Valmistelija
Anu Vuorinen
anu.vuorinen (a) oulunkaari.com

Strategia- ja järjestämissuunnitelmatyön tuki,
asiantuntija
Jenni Tolonen
jenni.tolonen (a) oulunkaari.com

Tiedolla johtaminen, koordinaattori
Elina Kippola
elina.kippola (a) ppshp.fi

Tiedolla johtaminen, koordinaattori ja sisällöllinen asiantuntija
Niina Jaako
niina.jaako (a) ppshp.fi

Tiedolla johtaminen, sisällöllinen asiantuntija
Sanna Lastikka
sanna.lastikka (a) kalajoki.fi

Tiedolla johtaminen, sisällöllinen asiantuntija
Anu Heikkilä
anu.heikkila (a) kalajoki.fi

Tiedolla johtaminen, sisällöllinen asiantuntija
Leea Järvi
leea.jarvi (a) ppshp.fi

Tiedolla johtaminen, sisällöllinen asiantuntija
Päivi Roivas
paivi.roivas (a) selanne.net

Tiedolla johtaminen / talous, asiantuntija
Satu Keskitalo
satu.keskitalo (a) ouka.fi

Tiedolla johtaminen / talous, asiantuntija
Maarit Laurila
maarit.laurila (a) ras.fi

Laatu- ja asiakaspalautejärjestelmät / tiedolla johtaminen, asiantuntija ja sisällöllinen asiantuntija
Mika Pöytäkivi
mika.poytakivi (a) ppshp.fi

Potilas- ja sosiaaliasiamiestoiminnan suunnittelu, asiantuntija
Mirva Makkonen
mirva.makkonen (a) ouka.fi

Koordinaattori
Anne Aho
anne.aho (a) monetra.fi

Valmistelija
Arja Heikkinen
arja.heikkinen (a) ouka.fi

Palvelujen hankinta ja hallinta, asiantuntija
Miia Kekarainen
miia.kekarainen (a) ouka.fi

Palvelujen hankinta ja hallinta, asiantuntija
Hanna-Riitta Kahelin
hanna-riitta.kahelin (a) ouka.fi

Palvelujen hankinta ja hallinta, asiantuntija
Suvi Mäkelä
suvi.makela (a) ouka.fi

Palvelujen hankinta ja hallinta / Maksut ja maksupäätökset, asiantuntija
Mari Hemmilä
mari.hemmila (a) ouka.fi

Palvelujen ohjaus ja valvonta (terveydenhuolto), asiantuntija
Ulla-Maija Kipinä
ulla-maija.kipina (a) ouka.fi

Palvelujen ohjaus ja valvonta (ikäihmisten palvelut), asiantuntija
Minna Mikkola
minna.j.mikkola (a) ouka.fi

Palvelujen hankinta ja hallinta, talousasiantuntija
Hanne Riestola
hanne.riestola (a) ouka.fi

Hyvinvoinnin ja terveyden edistämisen asiantuntija
Sanna Salmela
sanna.salmela (a) popsote.fi
040 5890 132

Osallisuus ja yhdyspinnat, suunnittelija
Jaana Kokko
jaana.a.kokko (a) ouka.fi

Valmistelija
Pasi Parkkila
pasi.parkkila (a) ppshp.fi

Testaus- ja innovaatiotoiminta, asiantuntija
Pauliina Hyrkäs
pauliina.hyrkas (a) ppshp.fi

Testaus- ja innovaatiotoiminta, asiantuntija
Timo Alalääkkölä
timo.alalaakkola (a) ppshp.fi

Testaus- ja innovaatiotoiminta, asiantuntija
Jaana Kokko
jaana.a.kokko (a) ouka.fi

Sähköiset palvelut, asiantuntija
Riikka Hirvasniemi
riikka.hirvasniemi (a) ouka.fi

Sähköiset palvelut, asiantuntija
Marja Ylilehto
marja.ylilehto (a) ppshp.fi

Sähköiset palvelut ja palvelutuotanto, asiantuntija
Pia Liljamo
pia.liljamo (a) ppshp.fi

Palvelutuotanto, asiantuntija
Anu Tuominen
anu.tuominen (a) ppshp.fi

Tutkimus, opetus ja koulutus, asiantuntija
Marianne Riekki
marianne.riekki (a) ppshp.fi

Tutkimus, opetus ja koulutus, asiantuntija
Sami Sneck
sami.sneck (a) ppshp.fi

Sote-palvelutuotannon valmistelijat #

Projektipäällikkö
Merja Meriläinen
merja.merilainen(a)ppshp.fi

Vastuuvalmistelija
Ilkka Luoma
ilkka.luoma(a)ppshp.fi

Somatiikan valmistelija (nykyisen virkatehtävän puolesta)
Kati Ojala
kati.ojala@ppshp.fi

Geriatria
Elina Heikkinen
elina.heikkinen@ouka.fi

Yleislääketiede
Hanna Raittinen
hanna.raittinen@kuusamo.fi

Somatiikan ta-johtaja (nykyisen virkatehtävän puolesta)
Päivi Laurila
paivi.laurila@ppshp.fi

Vastuuvalmistelija
Mervi Koski
mervi.koski@ouka.fi

Oulu
Maria Vahtola
maria.vahtola@ouka.fi

Lakeus
Virpi Leinonen
virpi.leinonen@kempele.fi

Rannikko
Sanna Lastikka
sanna.lastikka@kalajoki.fi

Koillismaa
Satu Kangas
satu.kangas@kuusamo.fi

Oulunkaari
Hannele Pöykiö
hannele.poykio@oulunkaari.com

Oulun eteläinen
Päivi Rautio
paivi.rautio@oulainen.fi

Yhteinen osaamiskeskus
Anu Lämsä
anu-birgitta.lamsa@kuusamo.fi

Yhteiset palvelut
Marko Niiranen
marko.niiranen@haapavesi.fi

Vastuuvalmistelija
Leena Mämmi-Laukka
leena.mammi-laukka@oulunkaari.com

Oulu
Arja Heikkinen
arja.heikkinen@ouka.fi

Lakeus
Marja-Leena Meriläinen
marja-leena.merilainen@kempele.fi

Rannikko
Elisa Roimaa
elisa.roimaa@ras.fi

Koillismaa
Pirkkoliisa Pohjola
pirkkoliisa.pohjola@kuusamo.fi

Oulunkaari
Auri Haataja
auri.haataja@oulunkaari.com

Oulun eteläinen
Miia Luokkanen
miia.luokkanen@kalliopp.fi

Yhteiset palvelut
Outi Saarento
outi.saarento@ppshp.fi

Suun terveydenhuollon asiantuntija Päivi Harju
paivi.harju (at) ouka.fi

Vastuuvalmistelija
Päivi Peltokorpi
paivi.peltokorpi (at) kalajoki.fi

Oulu
Jorma Mäkitalo
jorma.makitalo (at) ouka.fi

Lakeus
Pia Piispanen
pia.piispanen (at) hailuoto.fi

Rannikko
Minna Alatalo
minna.alatalo (at) ras.fi

Koillismaa
Satu Kangas
satu.kangas (at) kuusamo.fi

Oulunkaari
Tuula Saukkonen
tuula.saukkonen (at) oulunkaari.com

Oulun eteläinen
Hannele Koski
hannele.koski (at) selanne.fi

Digiaalinen sote-keskus
Kirsi Kiukaanniemi
kirsi.kiukaanniemi (at) selanne.fi

Vastuuvalmistelija
Päivi Lauri
paivi.lauri@ppshp.fi

Matkakeskuksen vastuuvalmistelija
Mika Kynsilehto
mika.kynsilehto (at) ouka.fi

Perhe-, omaishoidon ja henkilökohtaisen avun keskuksen valmistelija
Kaija Luukinen
kaija.luukinen (at) ouka.fi

Vammaispalveluiden projektikoordinaattori
Kaisa Kuusikko
kaisa.kuusikko (at) kempele.fi
040 664 6928

Oulu
Maria Salo
maria.salo (at) ouka.fi

Lakeus
Merja Honkanen
merja.honkanen (at) muhos.fi

Rannikko
Elisa Roimaa
elisa.roimaa (at) ras.fi

Koillismaa
Pirkkoliisa Pohjola
pirkkoliisa.pohjola (at) kuusamo.fi

Oulunkaari
Leena Mämmi-Laukka
leena.mammi-laukka (at) oulunkaari.fi

Oulun eteläinen
Päivi Uusimäki
paivi.uusimaki (at) kalliopp.fi

Yhteiset palvelut
Minna Malila
minna.malila (at) selanne.fi

Kuntoutus
Kaj Sundqvist
kaj.sundqvist (a) ppshp.fi

Kuvantaminen
Jaakko Niinimäki
jaakko.niinimäki (a) ppshp.fi

Sairaala-apteekki
Sirpa Ämmälä
sirpa.ammala (a) ppshp.fi

Susanna Nieminen
apteekkitoimintojen valmistelija
susanna.nieminen (a) ppshp.fi

Välinehuolto
Sirpa Aittola
sirpa.aittola (a) ppshp.fi

 

POPsote-hanke #

PL 10, 90029 OYS
Aapistie 7 A, 2. kerros
hanketoimisto A223

Hankejohtaja Jouko Luukkonen
jouko.luukkonen (a) popsote.fi
045 189 3138

Projektisihteeri Seija Aikkila
seija.aikkila (a) popsote.fi
046 921 7190

Arviointivastaava Suvi Helanen
suvi.helanen (a) popsote.fi
040 822 1487

Toimistotyöntekijä Ville Salmela
ville.salmela (a) ppshp.fi
050 572 1164

Viestinnän vastuuvalmistelija Laura Paloheimo
laura.paloheimo (a) popsote.fi
044 703 1154

Lapset, nuoret ja perheet

projektikoordinaattori
Leena Mämmi-Laukka
leena.mammi-laukka(a)popsote.fi
050 395 0339

projektisuunnittelijat
Sanna Tauriainen
sanna.tauriainen@kempele.fi

Marika Erkkilä
marika.erkkila (a) ppshp.fi

Heidi Kokko-Martiskainen
heidi.kokko-martiskainen (a) kuusamo.fi

Tiina Nissinen
tiina.nissinen (a) kempele.fi

Hanna-Kaisa Kalliokoski
hanna-kaisa.kalliokoski (a) ras.fi

Minna Malila
minna.malila (a) selanne.net

Suvi Helanen
suvi.helanen (a) ppshp.fi

Helena Niskanen
helena.niskanen (a) ouka.fi

Sanna Iisakka
sanna.iisakka (a) ouka.fi

Mirja Korkala
mirja.korkala@ouka.fi

Anu Holappa
anu.holappa@ouka.fi

Ikäihmiset

projektikoordinaattori
Satu Kangas
satu.kangas (a)popsote.fi
050 345 0621

Mielenterveys- ja päihdepalvelut

projektikoordinaattori
Hannu Säävälä
hannu.saavala (a)popsote.fi
040 507 0000

Hoitotakuu

projektikoordinaattorit

Janne Mäkelä
janne.makela (a) ouka.fi

Margit Yli-Kotila
margit.yli-kotila (a) popsote.fi
044 419 5149 tai 044 419 5002

Kuntoutus

projektikoordinaattori
Marjaana Teerikangas
marjaana.teerikangas (a) popsote.fi
040 185 2305

Terttu Piippo
terttu.piippo (a) popsote.fi

Vammaispalvelut

projektikoordinaattori
Kaisa Kuusikko
kaisa.kuusikko@popsote.fi
040 6646 928

Ensihoito

toimialajohtaja
Mirja Annala
044 429 6206
mirja.annala (a) ppshp.fi

projektisuunnittelija
Sanna Pekanoja
040 717 0016
sanna.pekanoja (a) ouka.fi

Hyvinvoinnin ja terveyden edistäminen (hyte) ja yhdyspintatoiminta

Asiantuntija, projektisuunnittelija (hyte, kulttuuripalvelujen yhdyspinta)
Anita Ohtamaa
anita.ohtamaa (a) popsote.fi

Projektisuunnittelija (hyte, työllisyys- ja elinkeinoyhdyspinta, ehkäisevän päihdetyön yhdyspinta)
Terttu Piippo
terttu.piippo (a) popsote.fi

Projektisuunnittelija (hyte, liikuntapalvelujen yhdyspinta)
Katja Vähäkuopus
katja.vahakuopus (a) kempele.fi

Projektisuunnittelija (opiskelijahuollon yhdyspinta, kotoutumisen yhdyspinta)
Minna Malila
minna.malila (a) selanne.net

Osahanketta hallinnoi hyvinvoinnin ja terveyden edistämisen asiantuntija
Sanna Salmela
sanna.salmela (a) popsote.fi
040 5890 132

Innovaatio- ja testaustoiminta

projektikoordinaattori
Pauliina Hyrkäs
pauliina.hyrkas (a) popsote.fi
040 504 6180

projektisuunnittelija
Mari Saukkoriipi
mari.saukkoriipi (a) ppshp.fi
050 911 2993

projektisuunnittelija
Tuija Puhakka
tuija.t.puhakka (a) ouka.fi
040 651 7849

Osaamis- ja tukikeskus (OT-keskus)

projektipäällikkö
Pertti Virta
pertti.virta (a) ppshp.fi
050 464 9147

koordinaattori
Anne Leppälä-Hast
anne.leppala-hast (a) ppshp.fi
050 568 6388

koordinaattori
Marja Sundqvist
marja.sundqvist (a) ppshp.fi
050 516 9470

Viestintä ja osallisuus #

Viestinnän vastuuvalmistelija
Laura Paloheimo
laura.paloheimo (a) popsote.fi
044 7031154

Henkilöstöviestinnän asiantuntija
Outi Korhonen
outi.korhonen (a) popsote.fi
044 4195005

Markkinointiviestinnän asiantuntija
Jonna Korkiakoski
jonna.korkiakoski (a) popsote.fi
040 6355456

Verkkosivujen projektipäällikkö
Sami Jussinniemi
sami.jussinniemi (a) ppshp.fi
050 4104737

Intranetin projektipäällikkö
Heli Luukinen
heli.luukinen (a) ppshp.fi
050 522 0477

Viestinnän harjoittelija
Linnea Mustonen
linnea.mustonen (a) popsote.fi
050 3085069

Viestintäkoordinaattori
Anne Peltola
anne.peltola (a) ouka.fi
040 6149561

Hyvinvoinnin ja terveyden edistämisen asiantuntija
Sanna Salmela
sanna.salmela (a) popsote.fi
040 589 0132

Järjestöyhteistyön asiantuntija
Helena Liimatainen
helena.liimatainen (a) popsote.fi
050 520 1081